Kamarca, eski Dalyan yolu üzerinde üç tarafı çam ormanlarıyla kaplı 10 haneli küçük ve sessiz bir belde içerisinde yer alıyor. Dalaman hava alanına uzaklığı ise sadece 24 km. Bölgedeki doğa harikalarına eşit yakınlıktaki konumuyla Kamarca, keşif severler için ideal bir stratejiye sahip. Bölgedeki olağan üstü yaylalara, krater göllerine, akarsulara, bakir koylara, kanyonlara, değişik ağaç kültürlerine sahip ormanlara ve plajlara ulaşmak için standart bir binek otomobil kiralamak yeterli oluyor.

Köyceğiz Gölü’nü serin Ege sularına bağlayan sazlıklar arasındaki labirent kanalda Caretta Caretta’lar eşliğinde yapılan romantik tekne gezileri ise Dalyan’da olmanın tüm keyfini konuklarına hisettiriyor. Tekne ve doğa safarileri için hazırlanan Kamarca piknik sepetleri çocukluk günlerindeki seyran coşkusunu özenli bir menu eşliğinde tekrar hatırlamanızı sağlıyor.

Çineli eski taş ustalarının hummalı çalışmaları sonucunda tamamlanan taş ev ise geleneksel Muğla mimarisini çağdaş bir yorumla birleştirerek yüksek konforlu tatil cennetine dönüştürüyor. Yüksek tavanları, son derece seçkin dekorasyonu, sürprizlerle dolu kütüphanesi, kulaklar için de keyifli bir tatile dönüşen sıra dışı müzikleri ve kış boyunca sönmemecesine yanan koca şömineleriyle 12 ay konuklarını ağırlıyor.

Kamarca’da koruma kapsamına alınmış Günlük ormanlarında kuş ve su sesleri eşliğinde yürüyüşler yapmak, bisikletle minik doğa keşifleri yapmak ve patikalardan tırmanarak Köyceğiz göl manzarasını izlemek günün her saatinde mümkün.


Kamarca, konumu kadar mutfağıyla da sıra dışı bir tatili garanti ediyor. Sofralardan taşan çeşitleriyle konuklarını şaşırtacak güzellikte sunulan kahvaltı günün ilk sürprizi… Bu harika kahvaltıya tamamı ev yapımı olan reçeller, ekmekler, hamur işleri, keçi ve inek peynirleri eşlik ediyor.

Kamarca ve Kamarca mutfağının yaratıcısı Kamer Mumcuoğulları, otel mimarisindeki başarısını mutfağına da taşıyan deneyimli bir şef. Uluslararası lezzet birikimini fotografik bir sunumla konuklarının masalarına aktarıyor. Kamarca, özgün yemek reçeteleri dışında bilinen reçetelere getirdiği yorumlarıyla da zor beğenen konuklarını mutlu etmeyi kolayca başarıyor. Kamarca, kişiye özel ve kişi sayısı kadar pişirdiği yemeklerinde dünya mutfağının yanı sıra yöresel lezzetlere de yer veriyor.

Kamer Hanım’ın reçetesini asla paylaşmadığı AdaVoda (Adaçayı şerbeti & Vodka) ve elleriyle yaptığı likörler doyumsuz lezzette. Kamarca konuklarının vazgeçemediği yemeklerin başında ise Dilbaz (Özel pişirim dil balığı), Üç Peynirli Ispanak, Portekiz Usulü Ahtapot, Kamarca Kalamar, Steak au Poivre, Enginarlı Antrikot Sarma, Kremalı Brokoli Çorbası, Cadaloz Çorba, Fıstıklı Çikolatalı Parfe ve Harnup Pekmezli Un Helvası geliyor.

Hemen hemen tüm ürünlerin taş fırında pişirildiği Kamarca’da yemekler yazın türlü bitki kokuları eşliğindeki bahçede, kışın ise iri kütüklerin yandığı şömine başındaki sıcacık atmosferde yenilmektedir.

Ayrıca kış sezonunda maksimum 6 kişilik gruplara tatil eşliğinde yemek eğitimi de verilmektedir.

Kültürümüz

Sosyal Medya